Gabinet stomatologiczny

LEK. STOM. MAŁGORZATA JANCELEWICZ

LEK. STOM. NATALIA JANICKA

1 zadzwoń: 75 644 71 62 2 umów się na wizytę 3 ciesz się pięknym uśmiechem ;)

Leczenie stawów skroniowo-żuchwowych.

Staw skroniowo-żuchwowy to miejsce, gdzie czaszka łączy się z dolną szczęką, czyli żuchwą. Ruchy w stawie możliwe są dzięki kłykciowi kości żuchwy umieszczonemu w dołku stawowym kości skroniowej. Pomiędzy nimi znajduje się krążek stawowy amortyzujący ruchy w obrębie stawu.

Dopóki wszystko funkcjonuje sprawnie, możemy nie zdawać sobie sprawy z istnienia stawu skroniowo-żuchwowego, ale gdy pojawi się schorzenie, nie przejdzie niezauważone.

Podstawowymi objawami dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego są:

Oprócz tych oczywistych sygnałów, mogą pojawić się także symptomy, które w świadomości pacjentów, a czasem i lekarzy, nie łączą się w żaden sposób z okolicami żuchwy, ponieważ zaburzenia czynnościowe narządu żucia (dysfunkcje) dotyczą nie tylko stawów skroniowo-żuchwowych, ale także mięśni, tkanek, narządów jamy ustnej i twarzoczaszki i całego układu ruchu, które pozostają pod kontrolą układu nerwowego.

Dlatego leczenie tego rodzaju zaburzeń prowadzimy interdyscyplinarnie. W skład naszego zespołu wchodzą specjaliści terapii manualnej, laryngolog, ortopeda, oraz logopeda. Ze względu na bardzo istotną dla prawidłowego funkcjonowania tego układu rolę psychiki, często konieczna bywa konsultacja psychologa.

W leczeniu zaburzeń najistotniejsze jest dokładne badanie kliniczne i ustalenie przyczyny dolegliwości. W celu jak najlepszej diagnostyki oraz monitorowania postępów leczenia wykorzystujemy Cadiax – urządzenie umożliwiające zapis i analizę ruchów żuchwy, oraz przeniesienie ich do urządzenia wykorzystywanego przez technika dentystycznego podczas wykonywania prac protetycznych – artykulatora.

Tak wykonane prace ściśle odpowiadają indywidualnym potrzebom konkretnego pacjenta.

articul

Leczenie może składać się z kilku faz. Pierwszym celem jest uświadomienie pacjentowi przyczyny dysfunkcji i eliminacja szkodliwych nawyków, czyli parafunkcji. W celu zmniejszenia napięcia mięśni, dolegliwości bólowych i korekta kontaktów zębów najczęściej wykonujemy specjalne, indywidualne szyny na zęby. Mogą one być stosowane czasowo, lub non-stop przez dłuższy czas. Wybór metody zależy od stopnia nasilenia zaburzeń. Często po leczeniu szyną konieczna jest stała korekta zwarcia przez np. zmianę kształtu zębów, wykonanie koron protetycznych, czy leczenie ortodontyczne aparatem stałym.